Przychodnia Stare Miasto
50-159 Wrocław
tel. 71 344 43 63
tel. 71 344 80 85
e-mail: dominikanski@spzoz.wroc.pl, dominikanski-rejestracja@spzoz.pop.pl
Badania ultrasonograficzne
W ultrasonografii (USG) wykorzystuje się aparat wysyłający fale ultradźwiękowe, co umożliwia obejrzenie wnętrza wielu narządów naszego ciała. Urządzenie do przeprowadzania USG składa się z dwóch części: sondy (głowicy) pełniącej funkcję nadajnika i odbiornika fal ultradźwiękowych oraz aparatu przetwarzającego odebrane sygnały w obraz. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych i po analizie komputerowej powstaje zarys badanego narządu na monitorze.
USG jamy brzusznej
Przy pomocy badania USG jamy brzusznej ocenia się głównie następujące narządy i struktury: wątrobę, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki, pęcherz moczowy (jeśli jest wypełniony), narząd rodny u kobiet i gruczoł krokowy u mężczyzn, duże naczynia jamy brzusznej - aortę i żyłę główną dolną.
Przy pomocy badania USG można ocenić wielkość, kształt, strukturę narządu, stwierdzić obecność zmian oraz prześledzić stosunek danego narządu czy zmiany w stosunku do struktur sąsiadujących.
Ważniejsze wskazania do wykonania badania USG jamy brzusznej:
Jak przygotować się do badania?
W dniu poprzedzającym badanie:
W dniu badania:
USG dopplerowskie
USG doppler to jedno z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krążenia.
USG doppler umożliwia ocenę przepływu krwi przez zastawki serca, żyły i tętnice. W połączeniu ze standardowym badaniem USG dobrą ocenę zaawansowania zmian utrudniających przepływ krwi (zwężenia) lub cofania się pod prąd (niedomykalność zastawek serca) oraz przecieków krwi przez nieprawidłowe połączenia pomiędzy jamami serca lub pomiędzy naczyniami krwionośnymi (np. tzw. przetoka tętniczo-żylna).
USG Doppler jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym.
Jak wygląda badanie?
Poza wyjątkowymi sytuacjami badanie jest szybkie, niebolesne i mało kłopotliwe. Po wejściu do gabinetu rozbieramy się, odsłaniając odpowiednią część ciała i kładziemy na leżance w sposób wskazany przez osobę przeprowadzającą badanie. Lekarz pokrywa skórę albo głowicę aparatu żelem. Następnie wykonujemy polecenia lekarza (np. nabieramy i zatrzymujemy na dłuższy czas powietrze). Wyjątkowo możemy odczuwać jakiś ból, gdy zostanie silniej naciśnięte głowicą miejsce, które nas boli.
W zakładce CENNIK znajduje się szczegółowa lista badań USG wykonywanych w placówkach Wrocławskiego Centrum Zdrowia oraz ceny badań