Endokrynologiczna-osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą cywilizacyjną. Jest chorobą przewlekłą i rozwija się bezobjawowo. W jej przebiegu dochodzi do zaniku tkanki kostnej, w konsekwencji czego zwiększa się częstość występowania złamań kończyn, nadgarstka, bioder czy kręgosłupa.

Typy osteoporozy:

  • Typ 1 - osteoporoza pomenopauzalna - dotyczy kobiet w 5. i 6. dekadzie życia. Jej podstawowa przyczyną to niedobór estrogenów, a proces zaniku kostnego ma zwykle dość dużą dynamikę. W tym okresie najczęściej występują złamania kości promieniowej (złamanie nadgarstka lub przedramienia)
  • Typ 2 - osteoporoza starcza - dotyczy kobiet i mężczyzn, a zanik kostny zwykle jest znacznie wolniejszy (ok. 1 proc. rocznie), najpoważniejsze złamania dotyczą kręgów biodra
  • osteoporoza wtórna - może być spowodowana innymi przyczynami (choroby i leki). stanowi ok. 20 proc. wszystkich przypadków choroby

Podstawą do zdiagnozowania osteoporozy jest wykonanie badania Densytometrycznego, czyli badania gęstości kości.


Poradnia Endokrynologiczna Osteoporozy zajmuje się leczeniem osób zagrożonych lub dotkniętych tą chorobą. Leczenie opiera się głównie na przyjmowaniu leków hamujących kosciogubienie oraz na utrzymaniu odpowiedniej diety, która powinna zawierać odpowiednią ilość wapnia, witaminy D i białka.

Rejestracja

Przychodnia Stare Miasto

pl. Dominikański 6
50-159 Wrocław
tel. 71 344 43 63
tel. 71 344 80 85

Lista naszych poradni

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności.