Lekarz POZ dla dzieci

Z największą starannością opiekujemy się dziećmi

Dzieci zapraszamy do naszych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej specjalizujących się w leczeniu chorób dziecięcych oraz czuwających nad prawidłowym rozwojem zdrowych dzieci.

Zdrowie jest powszechnie uznawane za jedną z najważniejszych wartości

Zgodnie z Konwencją o prawach dziecka ONZ, ratyfikowana przez Polskę w 1991 r., dziecko ma prawo do jak najwyższego poziomu zdrowia i udogodnień w zakresie leczenia chorób oraz rehabilitacji zdrowotnej.

Państwo dążąc do pełnej realizacji tego prawa, ma podjąć takie środki, które doprowadzą do:

  • zmniejszenia śmiertelności wśród noworodków i dzieci,
  • zapewnienia udzielania koniecznej pomocy oraz opieki zdrowotnej wszystkim dzieciom, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej,
  • zwalczania chorób i niedożywienia,
  • zapewnienia matkom właściwej opieki zdrowotnej w okresie przed i po urodzeniu dziecka,
  • zapewnienia, aby wszystkie grupy społeczne, w szczególności rodzice oraz dzieci, były informowane i posiadały dostęp do oświaty oraz otrzymywały wsparcie w korzystaniu z podstawowej wiedzy w zakresie zdrowia dziecka i karmienia, korzyści z karmienia piersią, higieny i warunków zdrowotnych otoczenia, a także zapobiegania wypadkom,
  • rozwoju profilaktycznej opieki zdrowotnej, poradnictwa dla rodziców oraz wychowania i usług w zakresie planowania rodziny.

W Polsce dzieci i młodzież do 18. r.ż. mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych niezależnie od ich osobistej sytuacji.

Świadczenia zdrowotne dzieciom do ukończenia 18. r.ż. są udzielane bezpłatnie, niezależnie od uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby niepełnoletnie mają kilka potencjalnych tytułów do ubezpieczenia: jako członek rodziny lub jako podopieczny instytucji, lub jako uczeń. W zależności od tytułu, do ubezpieczenia zgłasza je: jedno z rodziców lub dziadków; instytucja, która się dzieckiem opiekuje lub w której dziecko przebywa; szkoła, do której ono uczęszcza. Żadne dziecko w wieku szkolnym nie powinno być nieubezpieczone, ponieważ jeśli nie podlega ono ubezpieczeniu jako członek rodziny lub podopieczny np. placówki opiekuńczo-wychowawczej, to podlega ubezpieczeniu jako uczeń. W takiej sytuacji obowiązek zgłoszenia go do ubezpieczenia spoczywa na szkole.

W praktyce większość dzieci i młodzieży objęta jest opieką na podstawie ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli dziecko nie ma żadnego z wymienionych tytułów do ubezpieczenia, dokumentem potwierdzającym jego prawo do świadczeń jest dokument potwierdzający tożsamość albo skrócony odpis aktu urodzenia. Uprawnienie obejmuje wszystkie świadczenia medyczne, w tym również leczenie ambulatoryjne i szpitalne.

Źródło: Zgliczyński Z.: Opieka nad dziećmi i młodzieżą w systemie ochrony zdrowia w Polsce, www.bas.sejm.gov.pl

Rejestracja

Przychodnia Stare Miasto

pl. Dominikański 6
50-159 Wrocław
tel. 71 344 43 63
tel. 71 344 80 85

Przychodnia Grabiszyn

ul. Stalowa 50
53-433 Wrocław
tel. 71 362 11 21
tel. 71 362 15 10

Przychodnia Kozanów

ul. Dokerska 9
54-142 Wrocław
tel. 71 373 88 42, 71 373 84 13
tel. 71 353 68 87 - poradnia ginekologiczna (telefon dostępny w czasie pracy poradni)

Przychodnia Stabłowice

ul. Stabłowicka 125
54-062 Wrocław
tel. 71 354 31 69, 71 354 01 19
tel. medycyna pracy 71 352 05 69

Lista naszych poradni

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności.